11 січня 2014 р.

Яка ж вона - та вода?

Де та чиста водиця, якої можна було б напитись?

Науковці стверджують: через 15-20 років в Україні найдорожчим ресурсом стане чиста вода. Водні ресурси – найбільше багатство планети. Водночас її стан уже став серйозною проблемою для світової спільноти.
Велика кількість людей не має доступу до якісної питної води, а інші використовують її неекономно.
Для потреб людини придатна лише чиста прісна вода, джерелом якої служать, головним чином, ріки, озера, штучні водойми та підземні води. Специфіка питного водопостачання в Україні полягає в тому, що воно на 75 відсотків базується на заборі води із поверхневих джерел (річок),  які забруднені і недостатньо повноводні.

Вода вже давно волає про порятунок, але ми робимо вигляд, що не чуємо її і не бачимо загрози. Є влада, хай і турбується,  а нам сміття де дівати? І машинами, і возами, і відрами – у воду. Колись наші бабусі, відчуваючи спрагу, зачерпнуть долонькою з річечки – і вже напились. Чи захоче хтось і з нас сьогодні  напитись з річки? Ні! Краще поп’ємо води з магазину, а ту, що Бог дає задарма дощиком опускає на землю, аби не міліли струмки і річки, – не хочемо пити. 

Яка ж вона та вода?  - Отруєна хімічними елементами, забруднена комунальними та промисловими стоками, засмічена невпізнанно, в ній плаває поліетиленове сміття  та інший непотріб. За всю історію планети Земля такого ще не було. Ми не думаємо про те, що будуть пити наші  нащадки.
Тож  де та чиста водиця, якої можна було б напитись?
Адже секрет довголіття нації, і це не підлягає запереченню, прихований у хімічному коді води.  Вона забезпечує існування людей, тваринного і рослинного світу і, в той же час,  є обмеженим і уразливим природним об’єктом .
     У нашій області державними та громадськими організаціями виконується певна робота з відновлення та збереження водних ресурсів. Так,  підрозділи Рівненського обласного управління водних ресурсів беруть участь у розробленні та реалізації загальнодержавних, міждержавних і регіональних програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів,  здійснюють державний контроль за їх раціональним використанням,  ведуть просвітницьку роботу серед населення щодо вимог водного законодавства, стандартів, норм і правил водокористування.  Громадські організації Рівненщини беруть участь в спільних заходах зі збереження та відновлення довкілля і  водних ресурсів. 

Однак, незважаючи на заходи, що проводяться в області, стан води у річках Рівненщини ще не відповідає екологічним вимогам. Індикаторами зростаючого забруднення води є збільшення числа випадків мору риби.
Жителі сіл Берег, Сапанівчик, Миньківці, Комарівка Дубенського району Рівненської області, які з діда-прадіда використовували воду річки Іква не тільки для своїх побутових потреб, а й як питну, сьогодні жаліються з приводу мору домашньої водоплаваючої птиці від контакту із забрудненою водою. Корови, коні воду з річки вже не п’ють, а літом ніхто не купається. Від скидання неочищених стоків маслопереробного заводу, каналізаційних стоків м. Кременець Тернопільської області води річки Ікви на вході в Рівненську область навіть зовнішнім оглядом (без аналізу) нагадують каналізаційні стоки.
Жителі міста Рівне також хочуть, щоб їх діти мали змогу купатися в річці Устя, а її береги стали зоною відпочинку городян. На жаль, через безконтрольну забудову водоохоронної зони та скидання неочищених побутових стоків  вода Усті забруднена і ставала неодноразово причиною мору риби.
Малі річки в межах населених пунктів зазнають антропогенного впливу: скидаються недостатньо очищені води, розорюються прибережні захисні смуги, забруднюються побутовим сміттям, проводиться забудова.

Аналогічний стан з водними ресурсами 20 років тому був у Німеччині, розповіли учасники Міжнародної конференції, які відвідали місто Рівне в 2012 році. Річка Ельба  була дуже забруднена, купатись в ній було заборонено. Нині кожного літа мешканці та гості міста Дрездена раді можливості купатися в чистій Ельбі без загрози життю та здоров’ю. Це стало можливим завдяки змінам у підході держави до проблем охорони та відтворення водних ресурсів. Ефективне використання води та відповідальність кожного за чисте довкілля стало нормою. Якщо в 1990 році споживання води на одну особу в Німеччині в день становило 200–250 літрів (сьогодні така середня норма споживання води жителів міста Рівне), то в 2012 році споживання на одну особу склало 92 літри.
Можливо, і нам варто запозичити їх досвід?

Щоб відновити природну екологічну рівновагу у наших екосистемах потрібно задіяти всі можливості – і влади, і громадських організацій - для створення сучасної системи управління використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів країни. Бо вода – це саме життя.

 • Василь Кузьмич, голова громадської організації  «За чисте довкілля»
• Валентина Брусняк, начальник відділу  водних ресурсів  Сарненського УВГ

Газета "Вісті Рівненщини", 22.03.2013 р.

УСЕ ПРО ВОДУ: Найкраща вода — у джерелі святого Миколая



Найбезпечніша вода, звісно, джерельна. Її зазвичай або купують, або набирають у найближчих джерелах. Нещодавно ми провели своєрідний конкурс води, під час якого студенти дегустували воду з різних джерел Рівненщини. Найкращим визнали джерело святого Миколая, що в Здолбунівському районі.

Проте навіть найчистішою водою запасатися більш ніж на п'ять діб не варто, оскільки вона застоюється, і в ній з'являються шкідливі мікроорганізми. З цієї ж причини не можна більше місяця використовувати фільтри для очищення води, хоч на упаковках і вказано термін до чотирьох місяців.

Очищувати воду "з крана" можна і природним матеріалом — кременем. Для цього у відро з водою варто покласти декілька камінців. За два-три дні вони очистять воду, після чого їх треба добре промити і можна знову використовувати для такої фільтрації. Кремінь здатний частково очищати воду і в колодязях.

Тим часом чи не найбільшими забруднювачами води у річках та інших водоймах є стоки — як промислові, так і комунальні. Тому аби ще більше не забруднювати водойми, кожен з нас має задуматися про те, що і в якій кількості він "спускає" у каналізацію.

Нині дуже забруднюють воду миючі засоби. Річ у тім, що наші очисні споруди давно застаріли і не пристосовані для переробки цих речовин. У деяких країнах від використання, приміром, посудомийних засобів відмовилися. 

Також варто сортувати сміття, щоб його можна було переробляти. Тоді менше побутових відходів потраплятиме у воду. Однак для Рівного це буде не актуально доти, доки у дворах не з'являться урни для різних видів сміття.

Чим менше води ми використовуємо, тим менше забруднюємо питну воду у річках. Ніхто в Європі не дозволяє собі мити посуд під проточною водою, як це робимо ми. Значно зменшує використання води у такому випадку посудомийна машина. Економити спонукає і лічильник обліку води.

Василь Кузьмич,
голова Рівненської громадської організації "За чисте довкілля",
гідрогеолог.

Усе про воду:
поради щодо використання води

для читачів "Рівне Вечірнє"
Записала Оксана МАТВІЇВА


Підвищення екологічної свідомості – запорука сталого розвитку суспільства


Ми жителі планети Земля. Кожна людина, що живе на цій планеті, є її частинкою. Наша планета надзвичайно гарна, на ній стільки зелені, яскравих кольорів, пишних лугів, прекрасних гір, затишних долин, мудрих лісів. А моря, океани, річки і озера - вони наповнюють нашу планету своєю синявою. Лазурне небо і чисте повітря, яким хочеться дихати і відчувати радість всередині себе. А сонце - добре і променисте, посміхається, бачачи всю цю красу.

Ви скажете, це все не так ? Повітря - не чисте. Ліси - вирубуються. Море - брудне? Природна краса зникає під купами сміття – люди мають все менше простору для здорового відпочинку. А як так вийшло, що ми до цього дійшли? Як склалося так, що ми допустили таке ставлення до нашої домівки, до нашої планети? Байдужість, байдужість - як вийшло так, що ми такими стали !


Але ми можемо все виправити, все тільки в наших руках тепер. В руках кожної людини. Думка однієї єдиної людини може змінити Світ. А коли таких думок багато і всі вони спрямовані на творення і добро? Це перетворюється на чарівну енергію, яка може виправити всі помилки, допущені нами і до нас!

Саме зараз свідомість людей пробуджується і приходить розуміння, що разом ми сила і можемо багато чого. Можемо міняти і розширювати цей світ, робити його здоровим і красивим, з прекрасним синім небом і яскравим сонцем, зеленою травичкою, по якій будуть бігати здорові, щасливі, усміхнені діти. І людина ніколи не залишиться одна, навколо неї буде чуйність і підтримка людей. Ця проблема стосується кожного. Бо кожен із нас своїми простими діями і активною громадською позицією може сприяти вирішенню цієї проблеми: зміни у побуті, свідомий вибір товарів, подолання споживацького ставлення до природи, особисте здійснення природоохоронних дій (озеленення, благоустрій, реконструкція систем водопостачання, каналізації, використання альтернативних джерел обігріву власних осель, тощо).

Все залежить від нас!

Підвищення екологічної свідомості – запорука сталого розвитку суспільства !

5 січня 2014 р.

 Шановні рівняни, колеги, друзі та партнери! 

Рівненська обласна громадська організація “За чисте довкілля” щиро шле найтепліші вітання Вам та Вашим рідним з Новорічними святами та Різдвом Христовим!  

Бажаємо Вам родинного тепла, достатку і благополуччя, міцного здоров’я, чистого  і багатого довкілля!

Нехай у цьому році всі Ваші мрії втіляться у реальність, а всі Ваші починання стануть великими досягненнями. Нехай лунають колядки і щедрівки, нехай щаслива Новорічна Зоря принесе тепло у Ваші оселі, а Різдво Христове наповнить радістю серце і душу!
Щастя та удачі у Новому 2014 році!

Сійся, родися жито-пшениця,
На щастя, на здоров'я, на Новий рік,
Щоб Вам вродило, краще ніж торік.
У полі зерном, у дома добром,
В печі пирогами, на столі хлібами,
Хай буде Ваша хата радістю багата,
Хай славиться пирогами
та щасливими піснями,
Хай Вам сяє невступно
Христова зірка шестикутна,
І хай сіяє Вам щоднини
Наша славна Україна!


Голова правління РОГО «За чисте довкілля» -  Кузьмич Василь Степанович

1 січня 2014 р.

Новий грудневий номер газети "Розвиток та Довкілля"

Development-environment


В номері - стаття Василя Кузьмича "Людина і довкілля" (стор. 6), присвячена проблемам екології та впливу людини на довкілля, який стає все більш активним  та змінює екологічний баланс,
а також багато інших цікавих і корисних матеріалів

Земля - наш спільний дім

Усього чверть століття тому слово »екологія» було відоме дуже вузькому колу людей. Відносини між суспільством і природою цікавили лише окремих філософів і представників географічних наук. На рубежі 60-70-х років людство довідалося, що усе більше забруднення повітря і водних джерел, міські шуми, які оглушають, незліченні смітники, що пригнічують, збіднені природні ландшафти - аж ніяк не локальні явища. Світова спільнота зрозуміла, що екологічна безпека кожної окремої держави можлива тільки при спільних діях всіх держав світу.



«Дім» (англ. Home) - документальний фільм 2009 року, результат спільної творчості всесвітньо відомого фотографа дикої пріроди.Яна Артюса - Бертрана і режисера Люка Бессона. Фільм майже повністю складається з видів різних місць Землі з висоти пташиного польоту. Голос за кадром розповідає про екологічну катастрофу, яка загрожує планеті.  
Прем'єра фільму відбулася 5 червня 2009 року, у Всесвітній день навколишнього середовища. Картина одночасно транслювалася на найбільших майданчиках 87 країн світу у форматі відкритого безкоштовного показу . Фільм розповсюджується безкоштовно. Власники прав на фільм і його поширення (компанії PPR Group і EuropaCorp ) також погодилися не використовувати його в комерційних цілях. "Та прибуток , яку ми очікуємо від фільму , обчислюється не в доларах або євро , а в кількості людей , які фільм подивляться , які задумаються " , - заявив Артюс -Бертран . Увечері після прем'єри фільму Ян Артюс -Бертран оголосив на каналі France 2 : "Ніяких обмежень , ніяких копірайтів , покажіть фільм якомога більшій кількості людей". Тобто в даному випадку обговорений відмова від прав авторства , тому на вказаний твір норми про захист авторських прав не поширюються.
Дуже сильний і вражаюче прекрасний фільм!
Всі зйомки з вертольота на камеру високої роздільної здатності Cineflex. Фільм розповсюджується безкоштовно, на захист довкілля, він демонструє красу і велич планети Земля з висоти пташиного польоту.  
        Протягом усієї історії людства вплив суспільства на природу розвивався не як простий лінійний процес. Напружена, а в ряді випадків критична екологічна ситуація, що склалася в другій половині нинішнього століття, - це сигнал про настання нової фази у взаємодії суспільства і природного середовища. Збільшення людської господарської діяльності гостро порушило питання про гармонію взаємодії людини і природи.   Сьогодні вже ні в кого не виникає сумнів в тому, що забруднення оточуючого довкілля веде до втрати нашого здоров’я. Вплив людини на довкілля стає все більш активним та різноманітним. Людина змінила біосферу і створила ноосферу. Змінився екологічний баланс країн. Тепер необхідно вишукувати нові способи охорони здоров’я внаслідок шкідливих впливів, викликаних забрудненням повітря, води, ґрунту, радіаційним та хімічним забрудненням.

Чистота нашої планети - у наших руках. Зберегти красу природи, сприяти її оновленню - завдання кожної людини.

 Внеси свій вклад в спасіння планети http://chustedovkilya.yolasite.com/