15 грудня 2013 р.

Газета "Розвиток та Довкілля"


Новий листопадовий номер газети "Розвиток та Довкілля" знайомить з враженнями після поїздки нашої делегації в Литву в рамках Місяця України в Литві на Єврошколу «Сталий розвиток. Досвід Литви». Київ-Вільнюс-Тракай-Каунас -Вільнюс- Київ. 15-20 листопада 2013р.
Про побачене і висновки читайте у матеріалах:
- Зазирнути в ЄС, 
- Литва така далека, така близька, 
- Литовський щоденник, 
а також містить багато інших цікавих і корисних матеріалів.
Валентина КИРИЧЕНКО, асистент Програми малих грантів ПРООН-ГЕФ, м. Київ:
"В рамках Єврошколи «Сталий розвиток. Досвід Литви» я мала унікальну можливість вивчити литовський досвід реалізації екологічної політики на засадах сталого розвитку на рівні держави, органів місцевої влади, громадських організацій, приватного сектору та окремих громад міст та сіл. Учасники Єврошколи не лише ознайомилися з інноваційними практиками в сфері екологічного менеджменту, але і заснували корисні партнерства з литовськими державними інституціями та громадськими організаціями"
Світлана НІГОРОДОВА, національний координатор Програми малих грантів ПРООН-ГЕФ, м. Київ:
"Дні, які наша делегація, перебувала в Литві по-праву можна назвати щасливими. Ми жодної миті не відчували себе чужими в цій невеликій, але гордій і мужній Країні...Кожен день в Литві дарував нам зустрічі — вкрай важливі для нас: ділові, змістовні, на яких ми вчились мудрому досвіду прибалтійських друзів. А ще, просто, затишні і щирі гостини, за чашкою кави, за гарною розмовою... Спасибі Вам!"

Леймотивом всіх наших зустрічей було: Ми чекаємо Україну в ЄС.

Редакція висловлює щиру вдячність за сприяння в організації поїздки Надзвичайному і Повноважному Послу Литовської Республіки в Україні Пятрасу Вайтєкунасу, громадській організації Європейський вибір та Програмі малих грантів ПРООН-ГЕФ.

28 листопада 2013 р.

Мої враження після Євро-школи

(Литва 15-20.11.13)

Вдячний організаторам що особисто зміг побачити і відчути інший – вищий рівень культури життя:
  •  Спокій, повага один до одного, відсутність метушні панують в цій країні.
  •  Ліси, ріки, озера чисті. Переконавсь, що свій девіз: «А що ми залишимо майбутнім поколінням?» - литовці виконують сумлінно.
  •  Високій рівень демократії. Рішення громади закон для всіх. Різниці не відчув в повазі до себе в спілкуванні з сенатором, міністром, мером м. Тракай чи з працівниками лісопереробного підприємства.

Багато корисного ми учасники Євро-школи отримали з досвіду проведення екологічної освіти в Литві, впровадження екологічних та соціальних проектів.

NCO «За чисте довкілля»

Василь Кузьмич 
м. Рівне

25 листопада 2013 р.

ЄВРОШКОЛА «Сталий розвиток. Доcвід Литви»


З 15 по 21 листопада 2013 року для 16 українських екологів та громадських активістів з 5 областей України та Києва в рамках місяця Литви в Україні Програмою Розвитку ООН (ПРООН) (партнер проекту - Мережа ГЕФ-ПМГ), НГО "Європейський Вибір" за сприяння Посольства Литовської Республіки в Україні була проведена Єврошкола "Сталий розвиток. Досвід Литви".

У ЄВРОШКОЛІ «Сталий розвиток. Довід Литви» брали участь представники ПРООН в Україні, громадської організації "Червоний Хрест", проекту «Популяризація заходів з енергозбереження та оптимізації споживання енергії шляхом заміни старих ламп на енергоефективні", Громадської Ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України, НГО «Еко-розвиток», НВО «Жінки і діти - майбутнє України", НГО "За чисте довкілля», НГО «Розвиток і довкілля», НГО «Жінки і навколишнє середовище", Проекту "Розвиток зеленого туризму  в Житомирській області".

Мережа ГЕФ-ПМГ складається з організацій громад та громадських організацій, зацікавлених у посиленні співпраці з ГЕФ та залученні передового досвіду, фінансових та технічних  ресурсів  для підтримки діяльності, направленої на збереження та відтворення біорізномініття, а також на покращення добробуту і життя людей.  Мережа ГЕФ-ПМГ підтримує діяльність, що відповідає приорітетам ГЕФ у сфері охорони біорізноманіття, зміни клімату та адаптації, захисту міжнародних вод, попередження деградації земель, зменшення впливу стійких органічних забруднювачів.

Участь у ЄВРОШКОЛІ надала учасникам такі можливості:
  • Знайомство з особливостями організації Вільнюського міського самоуправління.
  • Вивчення досвіду запровадження процесу освіти в інтересах сталого розвитку в навчальних закладах
  • Вивчення досвіду запровадження директив ЄС з екологічної політики, механізм їх реалізації від національного до локального рівня
  • Вивчення досвіду проведення інформаційно-просвітницьких кампаній щодо підтримки екологічної політики та розуміння громадою таких процесів.
  • Вивчення досвіду організації лісового господарства, можливість ознайомитися з діючою системою деревопереробки
  • Доступність процедур реєстрації при відведенні нових земель під природоохоронні території, особливості режиму територій, дозволені та заборонені види діяльності.

Навчальна програма Єврошколи "Сталий розвиток. Досвід Литви" була насиченою інформативною і дуже цікавою, адже ми:
  • ознайомились з програмою ЄС Лайф+ 
  • проектом, що впроваджується Литовським фондом природи; 
  • відвідали асоціацію лісників 
  • відвідали лісове господарство в Тракаї 
  • відвідали об’єкти природно-заповідного фонду в Тракаї
  • відвідали діюче деревопереробне підприємство
  • зустрілись із мером Тракая; 
  • відвідали Міністерство екології Литви
  • зустрілись у Мінекології Литви з Директором департаменту заповідної справи 
  • зустрілись у Мінекології Литви з Директором департаменту біоресурсів. 
  • візит до Литовського сейму, екскурсія по парламенту
  • були присутні на засіданні сейму (в якості гостей).

 Всеукраїнський дитячий екологічний форум "Діти за довкілля: Майбутнє обираємо Ми!"


9-10 жовтня 2013 року в місті Сарни Рівненської області на базі Сарненської гімназії відбувся Всеукраїнський дитячий екологічний форум "Діти за довкілля: Майбутнє обираємо Ми!" за підтримки Програми малих грантів ПРООН/ГЕФ в рамках проекту ГЕФ ПМГ «Формування екологічної культури молоді як один з методів боротьби зі зміною клімату».

Участь у Форумі взяли більше 100 школярів, 50 вчителів та педагогів ВУЗів з 27 навчальних закладів та 10 областей України: Рівненської, Житомирської, Волинської, Луганської, Донецької, Полтавської, Запорізької, Кіровоградської, Київської та Сумської, а також науковці, представники 10 громадських організацій та об’єднань громади, органів місцевої влади та державних інституцій в сфері охорони навколишнього природного середовища.
Більше 100 учнів було залучено до роботи майстер-класів, тематика яких вразила своєю різноманітністю. Учасники мали змогу проявити себе у спортивному туризмі, відчути себе справжніми зеленими менеджерами, навчитися працювати з метеоприладами. справжні професіонали-викладачі вчили дітей виготовляти обереги з лікарських рослин, а також мистецтву орігамі. Крім того, юні художники проявили свої таланти в створенні картин на екологічну тематику та у виготовленні еко-сувенірів.

Пізнавальна програма Форуму підготувала для дітей різноманітні екологічні майстер-класи: проведено заняття з виготовлення орігамі та заняття «Від непотрібного до корисного» з виготовлення підвазонників із вторинних матеріалів. На майстер-класі зі спортивного туризму учні зробили свої перші кроки з оволодіння навиками та знаннями в сфері спортивного та зеленого туризму, навчилися налагоджувати переправу, встановлювати намет, орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса, розпалювати вогнище. На заняттях  «Лікарські рослини» та «Український оберіг» школярі змогли не лише поглибити свої знання стосовно флори рідного краю, але й приготувати трав’яні суміші за власним рецептом, продегустувати корисні для здоров’я фіто-чаї,  виготовити своїми руками обереги для оселі. Надзвичайно цікавим для дітей стало заняття «Знайомство з роботою метеоприладів та спостереженням за погодою», де вони навчилися працювати з метеоприладами, фіксувати результати спостережень,  проводити первинну обробку результатів, визначати кут падіння сонячних променів та багато іншого. 

Переможницею 22-го Міжнародного конкурсу дитячих малюнків ЮНЕП на тему навколишнього природного середовища в Європейському регіоні Захарчук Євгенією та її керівником було проведено еко-пленер «Малюємо наше майбутнє», на якому діти займалися виготовленням еко-сувенірів. Особливої уваги заслуговує екологічна гра «Зелений менеджер», яка була розроблена в рамках проекту ГЕФ ПМГ  "Створення дитячого екологічного центру як внесок у вирішення глобальних екологічних проблем та впровадження освіти в інтересах сталого розвитку" та вперше протестована на Форумі. Гра вчить бути справжніми господарями рідної землі, та балансувати між забезпеченням життєво необхідними ресурсами (гроші, продовольство, вода, енергія) та викидами вуглецю задля збереження рідної планети задля майбутніх поколінь,  так званий «живий посібник» з практичної реалізації Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.

На майстер-класі зі спортивного туризму учні зробили свої перші кроки з оволодіння навиками та знаннями в сфері спортивного та зеленого туризму, навчилися налагоджувати переправу, встановлювати намет, орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса, розпалювати вогнище.

Під час конференції та круглого столу  «Екологічна освіта для сталого розвитку» учасники Форуму започаткували платформу для обговорення та визначення основних напрямків екологічної освіти дітей для сталого розвитку, відбувся обмін досвідом щодо найкращих навчальних практик в сфері екологічної освіти дітей. За підсумками форуму розроблено Резолюцію форуму з метою її направлення до Секретеріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Міністерства освіти і науки України та Міністерства екології та природних ресурсів України.

Додаткові матеріали по цій темі можна подивитись на нашому сайті:
"За чисте довкілля"












15 вересня 2013 р.

Nobel 2013

Лауреат Нобельської премії - 2013






Всеукраїнський фестиваль гумору «Лауреат Нобельської премії» в с. Нобель, який зібрав півтори тисячі осіб, цьогоріч не тільки гумористичний, а й екологічний.  Перед фестивалем активісти обласної громадської організації "За чисте довкілля" прибрали прибережну зону озера, закликаючи оберігати перлину природи.
Слава Нобля передається iз вуст в уста, та є в цієї медалі й інший бік. Місцеві жителі Нобля побоюються перетворення місцевих лісів на сміттєзвалища, чим, чого гріха таїти, зловживають деякі горе–туристи. «Від зеленого туризму ми для села не маємо нічого, крім сміття, — каже сільський голова Валентина Тишлакович. — Люди ж різні приїжджають — хто прибере за собою, а хто й таке залишить, що глянути страшно. Поки що ми встигаємо прибирати, а якщо наплив туристів збільшиться, не знаю, як справлятимемося».
Впроваджуючи просвітницьку роботу ГЕФ ПМГ ПРООН в Україні під гаслом «Підвищення екологічної свідомості – запорука сталого розвитку суспільства» активісти використовують кожну можливість і словом, і діями підвищувати свідомість жителів і гостей. Пропагандистські плакати обласної громадської організації "За чисте довкілля" на фестивалі закликають: цінуй, оберігай природу, насолоджуючись її красою і дарами!




СТАН ВОДНИХ РЕСУРСІВ НА РІВНЕНЩИНІ

           Проблеми забезпечення якісною питною водою населення є дуже гострими і для Рівненщини.  Особливо це стосується забезпечення питною водою сільського населення Поліської зони Рівненської області, де тільки 3 % населення забезпечено централізованим водопостачанням. Основними ж джерелами водопостачання є шахтні колодязі (криниці).
           При наявності статичних рівнів ґрунтових вод в межах 1-5 метрів від поверхні високому коефіцієнту проникності (фільтрації) ґрунтів (піски, супіски), вода більше як в 50% шахтних колодязів не відповідає вимогам до питної води  по бактеріологічних та органолептичних показниках. Більшість шахтних колодязів побудовано без дотримання санітарних норм, не облаштовано скид поверхневих вод, колодязі не мають глиняних замків. Районними санепідстанціями в літні спекотні дні неодноразово фіксувались прояви  кишкових розладів як у дорослого населення, так і дітей, що споживають воду із шахтних колодязів. Там, де немає належного контролю за санітарним станом очистки води, збудники інфекційних хвороб попадають в джерела водопостачання з неочищеними стоками і вода стає непридатною для споживання. Взагалі, для потреб людини і господарських потреб придатна лише чиста прісна вода, джерелом якої служать, головним чином, ріки, озера, штучні водоймища та підземні води. Звичайно, альтернативою забезпечення якісною питною водою населення є централізоване водопостачання. Але зважаючи на необхідність виділення на це значних коштів на ближчий період це питання є малоперспективним.



           З метою зменшити ризики від споживання неякісної води із шахтних колодязів населенням Поліської зони, покращити бактеріологічні показники якості води селищним Радам необхідно залучати населення до проведення комплексу санітарних заходів:
  • - планування та відведення з подвір’я поверхневих стоків;
  • - винесення за межі санітарної зони шахтних колодязів вигрібних  ям та  ліквідація сміттєзвалищ;
  • - облаштування глиняних замків, санітарних  зон навколо криниць;
  • - проводити активну просвітницьку роботу  серед населення, в школах, вузах, по вихованню санітарної, екологічної культури жителів по облаштуванню побуту з дотриманням всіх санітарних норм.
           Проблема забезпечення якісною питною водою надто важлива, від вирішення її залежить здоров’я наших людей і майбутніх поколінь. А вирішити цю проблему не так-то просто. Необхідні спільні зусилля громадськості і держави. Тому громадська організація «За чисте довкілля» намагається донести до свідомості наших людей, що тільки спільні  дії дадуть можливість і жителям Полісся  пити чисту воду.

Забезпечити до 2020 року населення якісною питною водою – це вимога сьогодення!



Рівненська обласна громадська організація “За чисте довкілля”

НЕ БУДЬ БАЙДУЖИМ - СВОЇМИ ДІЯМИ ЧИ БЕЗДІЯЛЬНІСТЮ ТИ САМ ОБИРАЄШ, В ЯКІЙ УКРАЇНІ ЖИТИМЕШ! 


Рівненська обласна громадська організація "За чисте довкілля" сприяє виконанню завдань з охорони навколишнього природного середовища, вважає за необхідне залучати широку громадськість до участі у проектах з охорони довкілля; прагне поширювати інформацію про глобальні стратегії охорони довкілля, сприяти підвищенню екологічної культури молоді. Підвищення екологічної свідомості населення - запорука сталого розвитку суспільства!

Громадська організація "За чисте докілля" крім практичної природоохоронної роботи активно займається поширенням інформації про стан довкілля, екологічні проблеми, використовує іфнормаційно-просвітницькі важелі - пресу, телебачення, радіо, інтернет, читає лекції, друкує і розповсюджує просвітні матеріали, організовує конференції, сприяє формуванню нового природоохоронного менталітету, підвищенню рівня екологічної освіти і свідомості серед молоді і населення.

Важливою є не тільки пасивна екологічна освіта населення, а й залучення громадськості до практичних дій, що можливо тільки при усвідомленні населенням важливості тієї чи іншої проблеми екологічного характеру. ГО «За чисте довкілля» виступає ініціатором проведення природоохоронних заходів та чисельних "суботників" і Днів довкілля, залучаючи громадськість, студентів, населення.

Діяльність організації поширюється на територію Рівненської області.
Голова правління РОГО «За чисте довкілля» -  "+"Кузьмич Василь Степанович


ДОВІДКОВО: ЩО МАЄМО І ЩО ОБЕРІГАЄМО

Полісся – в історичному і суто географічному розумінні поняття не тотожні. В природничому сенсі Поліський край майже повністю співпадає з лісовою природною зоною, розташованою на півночі країни.
В історичному розумінні західна частина поліських просторів припадає на Волинь (Волинська, Рівненська, західна частина Житомирської та північні – Тернопільської і Хмельницької областей), центральна частина Полісся розташована в західній частині Житомирської, центральних і північних районах Київської і більшій частині Чернігівської області, а східна – припадає на Сіверщину (Сумська і східна частина Чернігівської областей). 


Волинь, в історико-географічному сенсі, набагато більша територія ніж нинішня однойменна область України. До неї слід відносити Волинську, Рівненську області, західну частину Житомирщини, північні райони Тернопільщини і Хмельниччини та невеличкі прикордонні райони Польщі та Білорусі. Загальна площа краю–Волині складатиме близько 65 тис. км2, що перевищуватиме терени переважної більшості держав Європи. Волинь одна з найстаріших етнічних українських земель.

Очерет мені був за колиску, 
В болотах я родився і зріс,
Я люблю свою хату Поліську,
Я люблю свій зажурений ліс...

Дмитро Фальківський
 
Рівнинні терени Волині, майже навпіл розділені на дві великі субширотно розташовані смуги. На півночі панують безкраї щільно залісені і заболочені простори Поліської низовини, що випросталася вздовж Прип’яті та її приток – Горині, Случі, Стиря тощо. Лише Волинське пасмо та окремі виходи на поверхню базальтів (Костопільський район Рівненщини) та кристалічних порід Українського щита (Житомирська, Рівненська та Хмельницька області) пожвавлюють навколишні краєвиди, створюють дивовижної краси ландшафти, що отримали назву – Надслучанська Швейцарія (Березнівський район Рівненщини).
Більш виразна південна частина краю розташована у межах Волинської височини. Вона є перехідною частиною між низовинним Поліссям і Подільською височиною. Саме тут, на півдні Волині, а не на спаплюженому останнім льодовиком Поліссі, з’явилися перші палеолітичні поселення. 


На Волині створені природні заповідники: 
Поліський (площа 201.04 км2, створений в 1968 р.; зберігає типові ландшафти – високі піщані гряди, дюни і вали, що утворилися в льодовиковий період у межах сучасної Житомирщини),
Рівненський (площа 470.47 км2, створений в 1999 р.; опікується збереженням величезних болотних масивів чотирьох районів Рівненщини), 

“Медобори” (філія “Кременецькі гори”, площа 10.0 км2, створений в 1990 р.; предмет охорони – окремі пагорби східної частини Гологоро-Кременецького кряжу, висотою 395-406 м). 
На Волині існує один з найвідоміших національних природних парків України – Шацький, що об’єднав у своїх межах 22 озера, серед яких найглибше і найвідоміше в країні – Світязь.