Де та чиста водиця, якої можна було б напитись?
Науковці стверджують: через 15-20 років в Україні
найдорожчим ресурсом стане чиста вода. Водні ресурси – найбільше
багатство планети. Водночас її стан уже став серйозною проблемою для
світової спільноти.
Велика кількість людей не має доступу до якісної питної води, а інші використовують її неекономно.Для потреб людини придатна лише чиста прісна вода, джерелом якої служать, головним чином, ріки, озера, штучні водойми та підземні води. Специфіка питного водопостачання в Україні полягає в тому, що воно на 75 відсотків базується на заборі води із поверхневих джерел (річок), які забруднені і недостатньо повноводні.


Тож де та чиста водиця, якої можна було б напитись?
Адже секрет довголіття нації, і це не підлягає запереченню, прихований у хімічному коді води. Вона забезпечує існування людей, тваринного і рослинного світу і, в той же час, є обмеженим і уразливим природним об’єктом .
У нашій області державними та громадськими організаціями виконується певна робота з відновлення та збереження водних ресурсів. Так, підрозділи Рівненського обласного управління водних ресурсів беруть участь у розробленні та реалізації загальнодержавних, міждержавних і регіональних програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, здійснюють державний контроль за їх раціональним використанням, ведуть просвітницьку роботу серед населення щодо вимог водного законодавства, стандартів, норм і правил водокористування. Громадські організації Рівненщини беруть участь в спільних заходах зі збереження та відновлення довкілля і водних ресурсів.
Однак, незважаючи на заходи, що проводяться в області, стан води у річках Рівненщини ще не відповідає екологічним вимогам. Індикаторами зростаючого забруднення води є збільшення числа випадків мору риби.
Жителі сіл Берег, Сапанівчик, Миньківці, Комарівка Дубенського району Рівненської області, які з діда-прадіда використовували воду річки Іква не тільки для своїх побутових потреб, а й як питну, сьогодні жаліються з приводу мору домашньої водоплаваючої птиці від контакту із забрудненою водою. Корови, коні воду з річки вже не п’ють, а літом ніхто не купається. Від скидання неочищених стоків маслопереробного заводу, каналізаційних стоків м. Кременець Тернопільської області води річки Ікви на вході в Рівненську область навіть зовнішнім оглядом (без аналізу) нагадують каналізаційні стоки.
Жителі міста Рівне також хочуть, щоб їх діти мали змогу купатися в річці Устя, а її береги стали зоною відпочинку городян. На жаль, через безконтрольну забудову водоохоронної зони та скидання неочищених побутових стоків вода Усті забруднена і ставала неодноразово причиною мору риби.
Малі річки в межах населених пунктів зазнають антропогенного впливу: скидаються недостатньо очищені води, розорюються прибережні захисні смуги, забруднюються побутовим сміттям, проводиться забудова.
Аналогічний стан з водними ресурсами 20 років тому був у Німеччині, розповіли учасники Міжнародної конференції, які відвідали місто Рівне в 2012 році. Річка Ельба була дуже забруднена, купатись в ній було заборонено. Нині кожного літа мешканці та гості міста Дрездена раді можливості купатися в чистій Ельбі без загрози життю та здоров’ю. Це стало можливим завдяки змінам у підході держави до проблем охорони та відтворення водних ресурсів. Ефективне використання води та відповідальність кожного за чисте довкілля стало нормою. Якщо в 1990 році споживання води на одну особу в Німеччині в день становило 200–250 літрів (сьогодні така середня норма споживання води жителів міста Рівне), то в 2012 році споживання на одну особу склало 92 літри.
Можливо, і нам варто запозичити їх досвід?
Щоб відновити природну екологічну рівновагу у наших екосистемах потрібно задіяти всі можливості – і влади, і громадських організацій - для створення сучасної системи управління використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів країни. Бо вода – це саме життя.
• Василь Кузьмич, голова громадської організації «За чисте довкілля»
• Валентина Брусняк, начальник відділу водних ресурсів Сарненського УВГ
Газета "Вісті Рівненщини", 22.03.2013 р.